Pisani tragovi o župi
Umag datiraju iz 929. godine, iako točna godina njezina utemeljenja nije poznata. Povijest župe obilježena je promjenama crkvenih nadležnosti: od Tršćanske, preko Novigradske biskupije, do današnje pripadnosti Porečkoj i Pulskoj biskupiji od 1977. godine.
Stara župna crkva, posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo i sv. Peregrinu đakonu i mučeniku, spominje se prvi put u 14. stoljeću. Zbog oštećenja tijekom nevremena 1651. godine, crkva je srušena, a na istom je mjestu izgrađena nova, veća crkva, koja predstavlja prvi primjer neopaladijanskog tipa arhitekture u Istri. Projektirao ju je Filippo Dongetti, a gradnja je završena 1757. godine. Posveta nove crkve obavljena je 1760. godine iako pročelje nije bilo dovršeno, a nedovršeno je ostalo do danas. Crkva, zajedno s odvojenim zvonikom venecijanskog stila iz 15. stoljeća, čini cjelinu dominirajući umaškim Trgom slobode.
Zanimljiva unutrašnjost crkve
Crkva je jednobrodna i u njoj se nalazi šest kapela s baroknim mramornim oltarima iz vremena gradnje, osim oltara u svetištu koji datira iz 1994. godine. Glavni oltar plijeni pažnju kamenim kipovima sv. Peregrina, zaštitnika župe, i sv. Nicefora, koji su djelo kipara Antonija Bose.
Od inventara ističu se orgulje F. Dazzija iz 1776. (treće po starosti u Istri), renesansni drveni reljef Pietà (prenesen iz porušene crkve Bogorodice Žalosne), pale Krštenje Kristovo i Uskrsli Krist te tri freske na stropu glavnog broda za koje se pretpostavlja da ih je izradio Giuseppe Bernardino Bissoni u drugoj polovici 18. st.
Posjetite umašku župnu crkvu i svjedočite njenom duhovnom i kulturnom naslijeđu koje živi kroz stoljeća.