Logo
Globe
hr
Arrow
Accessibility icon
Alati pristupačnosti
Veliki tekst
Invertiraj boju
Crno-bijelo
Razmak slova
Razmak redova
Veliki kursor
Resetiraj alate
Moje putovanje
Close icon
Planirane aktivnosti: 0
Tvoje putovanje još uvijek je prazno :(
Pronađi što ti se sviđa i spremi u „Moje putovanje“.
Bookmark
Image
Bookmark
Dodaj u Moje putovanje
Icon
Podijeli
Sport
SZ Istra, Oprtalj, Grožnjan, Motovun, Buje, Brtonigla, Novigrad, Umag

Kako se pripremiti za bicikliranje na duge staze

Dobra priprema je pola posla! Imate li u planu odvoziti dulju biciklističku dionicu, krenite s popisom stvari koje ćete trebati putem. Evo nekoliko savjeta za ugodnu i bezbrižnu bike pustolovinu u sjeverozapadnoj Istri. 

Ako niste logističar, vrijeme je da postanete!

Čak i ako niste od onih koji vole isplanirati svaki detalj, korisno je uložiti malo veći logistički napor jer će vam se to višestruko isplatiti tijekom vožnje.
Pripremite sebe. Želite li odraditi dužinu, pretpostavka je da ste u dobroj psihofizičkoj kondiciji, što je svakako preporučljivo prije kretanja na dulja bicikliranja. Savjet je da uložite u kvalitetnu biciklističku opremu koja uključuje kacigu, biciklističke hlače s podstavom, vjetrovku i slojevitu odjeću koju ćete prilagođavati vremenskim uvjetima. Vožnju će vam znatno olakšati biciklističke naočale i rukavice.
Pripremite bicikl. Podesite ga prema svojoj visini, provjerite kočnice, lanac, mjenjač i stanje guma. Ako vaš plan uključuje noćnu vožnju ili vožnju u lošijim vremenskim uvjetima, obavezno osigurajte svjetlo za bicikl. Ponesite osnovni alat za popravke (pumpu, rezervnu zračnicu, set za krpanje guma, višenamjenski alat) i naučite kako zamijeniti zračnicu, vratiti lanac i podesiti kočnice, jer nećete uvijek biti u mogućnosti obratiti se za pomoć.
Isplanirajte rutu. I pauze. Premda ne sumnjamo da poznajete većinu biciklističkih propisa, preporučujemo vam da ipak pročitate Pravila ponašanja na hrvatskim prometnicama. Povjerite duljinu, stanje na cestama i vremensku prognozu. Napunite mobitel i pripremite aplikacije i mape koji će vas voditi rutom. Bilo da je vaš plan odvoziti 50, 80 ili 100 km, podijelite ih u tri segmenta. Tako ćete ih lakše svladati, fizički i mentalno. Nakon svakog segmenta, napravite pauzu i provjerite kako se osjećate.

Slušajte svoje tijelo

Tijekom vožnje, tijelo će vam uvijek signalizirati što mu treba. Jeste li gladni, žedni ili umorni? Nadoknadite si ono što vas traži. Također, održavajte umjerenu brzinu kako biste spriječili prebrzo trošenje energije. Budite svjesni svojih fizičkih ograničenja i nemojte se forsirati. Ako osjetite bol ili pretjerani umor, napravite pauzu ili prilagodite tempo. Redovito se protežite kako biste spriječili grčeve i ukočenost. Pripremite se mentalno za moguće izazove, poput promjenjivih vremenskih uvjeta ili tehničkih problema.
Što jesti i piti tijekom vožnje biciklom? Glukozu koju mišići troše prilikom napora najbolje ćete nadoknaditi unosom ugljikohidrata koji će ih učinkovito pretvoriti u energiju. Preferirajte zdrave ugljikohidrate koji su jednostavni za nošenje i konzumiranje, a ne izazivaju probavne smetnje. Taj zadatak najbolje će ispuniti orašasti plodovi poput badema, oraha, lješnjaka, grožđica, brusnica, suhih šljiva i sl. Ne zaboravite tekućinu i elektrolite koji će vam nadoknaditi vodu i minerale koje gubite znojenjem. Jedite i pijte u pravilnim razmacima, čak i kada niste gladni i žedni, jer ćete tako podići razinu energije, a time i izdržljivost.
Želimo vam da uživate u svakom kilometru sjeverozapadne Istre!
Planirate na duže bicikliranje ljeti? Pročitajte mjere opreza za bicikliranje u najtoplijem dijelu godine.
Tags:
#sport
#prirodne ljepote
#regata
Arrow pointing up
Prijavi se na newsletter
Budi u toku
Image