Riba je naša najstarija hraniteljica, izvor svega što treba za dušu i tijelo. Iz nje dobiješ sve nezasićene masti, vitamine i bjelančevine pa je zato i nazivaju
superfood. Pogotovo sitnu jadransku ribu.Istra baštini najbolje od mediteranskih kulinarskih tradicija. Gastronomska ponuda evoluirala je od težačkih stolova do restorana nagrađenih
Michelinovim zvjezdicama.
Daj mi D i omege
Srdele, tuna i druga masna riba jedina su hrana kojom u svoj organizam možete unijeti vitamin D. Riba je bogata i esencijalnim masnim kiselinama omegom 6 i omegom 3, B kompleksom i kvalitetnim proteinima. Kad jedeš ribu, svakim zalogajem u tijelu dolazi do male zdravstvene revolucije. Čuva tvoje srce, krvne žile, oči i mozak. Od nje se nećeš udebljati, ni naduti. Riba će ti popraviti raspoloženje i pomoći da bolje spavaš.
Mala plava
Srdela, kraljica Jadrana, ukusna je, jeftina i lako se priprema. Bogata je moćnim antioksidansima i vitaminima, kalcijem i željezom. Lovi se uglavnom mrežama plivaricama. Zapadna obala Istre jedno je od najbogatijih jadranskih lovišta. To znači da je istarska srdela na tvom tanjuru zajamčeno svježa. U
Novigradu se u sklopu
Gnam-Gnam festivala održava već tradicionalni Sardelafest posvećen upravo specijalitetima od ove sitne, ukusne i ljekovite namirnice. Najlakše je popržiti u tavi kao slasni mali zalogaj, a možeš je i peći na gradelama. Ako ti ostane višak od ručka, ne brini. Pržene srdele posloži u zdjelu i dodaj im češnjak i luk koje si prethodno zagrijao na tavi. Pospi ružmarinom, lovorom, kaduljom, bosiljkom i limunom. Možeš i drugim travama ako ih imaš, i naravno uljem. Pusti savor da odleži nekoliko sati u hladnjaku i uživaj.
Švoj po svom
List ili švoj po istarski, jedan je od najvećih gurmanskih specijaliteta sjeverozapadne Istre. Posjeti Novigrad u listopadu za vrijeme Švojafesta. Cijela sjeverozapadna Istra meka je za sladokusce. Za tvoj zadovoljni uzdah natječu se deseci vrhunskih konoba, restorana i njihovih majstora kuhinje. Okus bijelog mesa odlično se slaže s maslinovim uljem i bijelim vinom. List je zalogaj u kojem možeš uživati bez ikakvih posebnih dodataka. Ribu ostružeš od ljuski, izvadiš iznutrice, dobro opereš, osušiš i posoliš. Prije pećnice, možeš ga uvaljati u maslac i peći na 200°C oko 40 minuta. Po želji, pred sam kraj zalij ga bijelim vinom i dodaj peršin. Posluži ga uz nezaobilazno maslinovo ulje.
Brancin je fin
Brancin je grabežljivac, proždrljiv i znatiželjan. Ovog pametnog predatora najbolje se lovi na udicu, parangalom ili čak ostima. Obala sjeverozapadne Istra jedno je od najvećih lovišta na Jadranu. Brancin odlično ide uz istarske šparoge kuhane u vinu. Filete ribe namaži maslacem i prelij tekućinom u kojoj si prethodno skuhao šparoge, pospi sezamom, paprom i soli. Peci ga 20 minuta na 180°C i posluži na ugrijanim tanjurima uz šparoge. Odličan je i za juhe i brodete.
Tuna je kraljica
Vretenasta tuna među rijetkim je toplokrvnim ribama na svijetu. Odličan je plivač, a mišićava tijela puna su okusa, zdravih masti, vitamina i bjelančevina. Svježa jadranska tuna izvozi se čak i u daleki Japan. Biraj onu koja nije iz uzgoja. Popularan je lov na veliku ribu, a istarski kapitalci dosežu preko 50 kilograma. Odlična je sirova kad se njeno ružičasto meso koristi za sushi i carpaccio. Odreske možeš marinirati s češnjakom, limunom i maslinovim uljem i kratko peći na žaru ili u tavi, ali oprezno jer se brzo isuši. Jednako je dobra u juhama, sušena kao predjelo, a možeš je staviti u sendviče i kanapee. Ljeti je serviraj u salatama, uz mladi sir i kapare. Možeš s njom raditi i pitu, pašticadu i paštetu. Možda najbolja varijanta je s fužima i šparogama, uz prošek i topljeni parmezan.